"Students and staff share a strong sense of belonging to a community."

Ofsted 2014

Staff List

 

 

Teaching Staff
ADEGBULUGBE, Ivan Maths
ANDERSON, Stephanie Science
 ANDREW-JONES, Gareth Business Studies
ASLETT, Suzanne MFL
BARROS, Nicole Mathematics/RAL Yr 7
BEACH, Chris Music
BATEMAN, Robert English
BLYTHEN, Hannah English
BOZAI, Kate English
BRAR, Arun PE/RAL Yr 11
BROCKETT, Edward CL Science
BROMLEY, Mark History
CLAWSON, Daniel  Head of Sixth / Business 
COLLINS, Adam Geography
COUGHLAN, Leslie  Design Technology
CRAIG-WOOD, Ruari English/Advanced Learners Coordinator
EAVES, Bernadette Business/Senior Assistant Principal
ELLIS, Rachel Chemistry
FISHER, Dan Music
FOGARTY, Paul Design Technology
FORMSTONE. Ben Maths / Deputy CL Maths
FRAZER, Paul Principal
FURMAGE, William PE
GATER, Laura English
GERBER, Hannah CL MFL & Psychology
GLEESON, David  English / RAL Yr 10
GREEN, Liam  Science
HAMILTON, Timothy CL PE/Trips Coordinator
HARRIS, Kevin Science
HENSHAW, Jane MFL
HOLYOAKE - LLOYD, Kate Drama
HUDSON, George Science
HUNT, Kevin Nusiness Studies
HUTCHINSON, Lorna CL English 
KELLEHER, Aine CL Design Technology
KEENAN, Padraig  Design Technology
KILCOYNE, David PE
LAWRENCE, Seth Art
LIAO, Puchan MFL
LENNON, Stephanie Drama
LOCKWOOD, Stephanie English
MAULT. Matt Geography, LSA
MCDONALD, Delorise  CL ICT 
MCFARLANE, Natalie CL Music
MORGAN, Anne CL Mathematics
MURPHY, Catherine CL History/Politics/RAL Yr 9
MURPHY, Susan  
MYATT, Thomas Geography
NEAL, Stella Business Studies
NICHOLAS, Martyn Mathematics
NIKOLOSKA, Jasmina Mathematics/Science
PERCIVAL, Zoe Science/SENCO
PIRRIE, Jordan Drama
RHODES, Claire CL Art & Photography
RIAZ, Afrana  ICT 
ROUTLEDGE. Andrew Science
SANSOM, Christina Careers/PHSE
SPARKS, John Assistant Principal
SPRIGGENS, Pat Head of Sixth Form Maths
TURNER, Katie CL Drama
VENIER, Elizabeth  Maths
WEBSTER, Chris MFL
WATSON, Phil Science
WYLES, Andrew History/Politics/Assistant Principal
   
Support Staff
Learning Support Assistants
ADAMS, Desree LESNIAK, Lucy
ASLETT, Suzanne MARTIN, Patricia
GILMOUR, Sarah MCDONALD, Angela
HILLIER, Deborah O'BOYLE, Val
HOLT, Alison SETH, Hilary
PALMER, Alicia  WEBB, Charlotte
PANKHURST, Louise  KHAN, Kanwal
Education Support
Baker, Joanna  Library Assistant
FITZGERALD, Emma SSCO
HALLISSEY, Alison Librarian
JAMIESON, Will Learning Mentor
RATTIGAN, Gary Cover Supervisor
SNELL, Matthew Learning Mentor/RAL Yr 8
Administration
CROOK, Trevor Exams/Cover Officer
HOLYOAKE, Annie Administration Officer 
HUMPHRIES, Nicola PA to Principal
LEIGH, Shirley Reception
NG, Tak Data Manager
READ, Trish Office Manager
WESTON, Jane  Sixth Form and PP Administrator
WHITE, Nuria Attendance Officer
Technical Support
BOND, Suzanne Science Technician
CARCO, Marcia Reprographics
COCK, Gordon Senior ICT Technician
MORGAN, Claudia Design Technology Technician
NORRIS, Peter Science Technician
WAKELING, Michael Senior ICT Technician
Facilities
KELSALL, David Site Controller
GILMORE,  Billy (Dean) Assistant Site Controller
SHEPHERD, Ian Lettings Supervisor